Gündem

Asya borsaları pozitif

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY İmalat PMI (Şub )   50,5
11:50 EUR Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 57,6 57,6
11:55 EUR Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 58,5 58,5
12:00 EUR İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 58,4 58,4
16:00 EUR Almanya Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Şub ) 0,90% 0,40%
16:00 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
16:30 CAD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık) (Ara) 0,10% 0,60%
17:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 57,5 55,5
18:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 58 57,6
21:30 GBP BoE MPC Üyesi Saunders’ın Konuşması    
22:00 GBP BOE MPC Member Catherine L Mann’ın Konuşması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları pozitif”

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve Ukrayna’da savaş devam ederken, Asya borsaları pozitif bir seyir izledi.

Japonya ve Çin endekslerinde pozitif seyir oluşurken, Hong Kong’da endeks dünkü kapanışa yakın seyretti. ABD endeks vadelilerinde ise şimdilik karışık bir görünüm var. Hong Kong’daki negatif ayrışmanın nedeni olarak, bölgede Covid testi için kısıtlama planlaması gösteriliyor.

Dolar endeksi dün yaşadığı düşüş eğilimi ardından yeni güne düne kıyasla sınırlı da olsa yükselişle başladı. Petrol tarafında da yükselişler izlenirken, ons altın sakin seyretti.

Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar sonrasında ülke merkez bankasının rezervlerinin büyük kısmını kullanamaz duruma gelmesi ve ticaretin zorlaşması Ruble’nin savunulmasını oldukça zorlaştırıyor.

Dün Belarus sınırında iki ülke yetkililerinin yaklaşık 6 saat süren görüşmeleri ardından yapılan açıklamada, tekrar bir görüşme gerçekleşeceği belirtildi. Ancak bu süreçte Kiev’e yönelik kuşatma da devam ediyor. Ukrayna’nın kuşatmaya karşı direnmesinin, görüşmelerde elini güçlendirebileceği belirtiliyor.

ÇİN

– PMI verileri açıklandı

Çin’de imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisi Şubat ayında imalat aktivitesinin bir ay aradan sonra tekrar genişlemeye başladığını gösterdi. Endeks 50,2 seviyesinde açıklandı. İmalat dışı aktiviteyi gösteren PMI ise 51,6 olarak açıklandı. İki veri de piyasa beklentisini üzerinde oluştu.

Caixin’in açıkladığı PMI verisi de imalat aktivitesinin bir ay aradan sonra artış yaşadığını gösterdi. Endeks 50,4 puan olarak açıklandı. Piyasa beklentisi daralmanın devam edeceği yönündeydi.

AVUSTRALYA

– RBA faiz değiştirmedi

Avustralya Merkez Bankası 0,1% olan politika faizinde değişiklik yapmadığını açıkladı. Ukrayna’da devam eden savaş ve enerji fiyatlarındaki hareketlilik nedeniyle temkinli yaklaşımın devam edeceği belirtildi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Rusya ekonomisi köşeye sıkıştı”

Batı’nın SWIFT ve Rusya Merkez Bankası varlıklarının hareket alanını oldukça daraltması ile birlikte ülkenin önemli kozu olan döviz rezervleri büyük ölçüde pasif duruma geldi. BP ve Shell, ülkedeki ortaklıklarından çekildiğini açıkladı. Önceki yıllarda Putin yönetiminin dayatmasıyla paylarının büyük kısmı Gasprom’a satılmış olsa da, operasyonel sürecin devamı için iki şirket de önemini koruyordu.

Rusya’da hala Exxon gibi ABD devleri yer alıyor. Bunların benzer bir karar alıp almayacağı merak ediliyor. Belarus’ta ikinci kez gerçekleşmesi beklenen görüşmeler herhangi bir ateşkes süreci getirmedi. Kiev hala kuşatma altında. Batı’nın Rusya ekonomisini hedef alan kararları ardından Ruble’nin değerini korumanın oldukça güç hale geldiği belirtiliyor.

AVRUPA

– PMI verileri takip edilecek

Bugün Almanya, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde imalat aktivitesine ilişkin PMI verileri açıklanacak. Veriler nihai olduğu, yani öncüleri daha önceden açıklandığı için sürprize daha kapalı olabiliyor.

ABD

– ISM imalat PMI verisi

ABD’de iki ISM’in açıklayacağı imalat PMI verisi takip edilecek. TSİ 18:00’da açıklanacak verinin imalat aktivitesinde Şubat ayında da genişlemenin devamını işaret etmesi bekleniyor. Endeksin 58 puan düzeyinde oluşması bekleniyor.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir