Bakan Koca, Adıyaman’da

ADIYAMAN – 23.04.2022 – HİBYA – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adıyaman ziyareti programı kapsamında, tıp fakültesi öğrencilerine seslendi, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarıyla iftar açtı, hastanede ziyaretlerde bulundu.

Bakan Koca, Adıyaman Üniversitesi Yerleşkesi Tıp Fakültesi’ni ziyaretinde öğrencilere yönelik yaptıüı konuşmada, fakültenin web sitesinde, mezunlarından beklenen bir özellik olarak ”sağlık savunuculuğu” ifadesinin geçtiğini, bunun kendi felsefesinin özeti olduğunu, salgınla mücadele döneminde de sağlık camiasının en çok öne çıkardığı vasfının bu oolduğunu söyledi.

Tıp fakültesinin uygulama yaptığı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Adıyaman için önemine değinen Koca, ”Adıyaman’a gelmeden önce dersime çalıştım. Tıp fakültesinin sorunlarını iyi biliyorum.” dedi.

Koca, şiddet ve malpraktis konuları üzerinde hassasiyetle durduklarına işaret ederek, ”Bilin ki mesele, inisiyatif meselesi, kanı meselesi değildir. Kanun meselesidir. Kanunla ve sağlık sisteminin rehabilitasyonuyla şiddeti, mesleki risk olmaktan çıkaracağız. Malpraktis kabusuna yakında son vereceğiz. ” dedi.

Tıp mesleğinin sorunlarını 5 başlık altında topladığını ve bu sorunların diyalogla çözüme kavuşturulabileceğinin altını çizen Koca, şöyle konuştu:

”Hekimliğin saygınlığı meselesini doğru anlamalıyız. Ücret artışına endeksli bir saygınlık, para gibidir, kolay erir. Saygınlık düz düşünülecek konu değildir. Bence, özle ilişkilidir. Ücret madde ise saygınlık manadır. Sağlıkçıların verdiği ağır sorunlarla mücadelenin salgınla mücadeleden daha az önemli, emek verilmeye daha az değer olduğunu kimse söyleyemez. Bu ülkenin, intörnüne, pratisyen hekimine, asistan hekimine, uzman hekimine, harçlık, liracık değil, geçim kaygısı duymayacağı maaşın verilmesi için elimden geleni yaptığımı bilmenizi isterim. Nöbet sorunu tam teşebbüs gerektiren, fakat çözümü iradeleri mevcut şartlarda aşan bir sorun. 36 saatlik nöbet, insani olmaktan dağlar kadar uzak. Çok ağır bir yük. Çabalara tanıksınız. Çalışma süresini maksimum 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz ve hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. ”

Tıp Fakültesi öğlecileriyle bir araya geldiği toplantının ardından, milletvekili ve il protokolü üyeleriyle Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yemekhanesinde sağlık çalışanlarıyla iftar açan Sağlık Bakanı Koca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuk servisini ziyaret ederek, burada bulunan çocukların bayramını kutladı, sohbet etti ve çeşitli hediyeler verdi.

Hibya Haber Ajansı