Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna Müzakere Heyetleri Toplantısı’na katıldı

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“İstanbul böylesine kritik bir zirvede sizleri misafir etmekten barışı tesis etme yolundaki gayretlerimize katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Toplantılarınızı ve yapacağınız görüşmelerin şimdiden ülkeleriniz, bölgemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Liderlerin izin talimatları doğrultusunda yürüttüğünüz müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşermiş tüm dünyayı heyecanlandırmıştı,görüşmeleri bu kapsamda canı gönülden destekliyoruz.

Ülkeleriniz adına büyük gayret gösterdiğiniz göstermeye de devam ediyorsunuz. Bu nedenle sizleri şahsım milletim adına ayrıca tebrik ediyorum.

5. haftasına giren çatışmalar dostunuz ve komşunuz olarak bizleri gerçekten derinden üzüyor.

Krizin başladığı ilk günden itibaren tırmanmanın önüne geçilmesi amacıyla her düzeyde samimi gayret sarf ettik aramızdaki komşuluk dostluk insanın yakınlık özellikle bu hukukun gereğini yerine getirmeye çalıştık. Şahsen kıymetli devlet başkanlarını başta olmak üzere pek çok mevki taşın nezdinde yoğun diploması mesaisi yürüttüm.

Dışişleri Bakanım, Milli Savunma Bakanım, Başdanışmanın İbrahim Bey de muhataplarıyla sürekli temas halinde oldular.

Sahibi olduğumuz tüm platformlarda her iki tarafın da hakkını, hukukunu hassasiyetlerini koruyan kollayan gözeten adilane bir yaklaşım sergiledik.

Bölgesinde pek çok acıyan şahitlik etmiş bir ülke olarak Karadeniz’in kuzeyinde benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için çalıştık çabaladık. Türkiye olarak barış ve istikrar için bölgemizde ve ötesinde sorumluluk üstlenmekten hiçbir zaman kaçırmadık kaçırmayız.

Adil bir barışın kaybedeni olmayacağına inanıyorum. Tartışmanın uzaması hiç kimsenin yararına değildir ölen, her insan yıkılan her bina refah yolunda harcanması gerekirken havaya savrulan toprağa gömülen her kaynak durdurmak tarafların elindedir. Bir an önce ateşkesin ve barışın sağlanması herkesin faydasına olacaktır.

Artık görüşmelerden somut sonuçların alınması gereken bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Gelinen aşama itibarıyla hevet üyeleri olarak sizler tarihi bir sorumluluk üstlendiğimiz tüm dünya sizlerden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyoruz.

Sizin yönlendirmesi ile barışın temelini atıyorsunuz.İşinizi kolaylaştıracak her türlü katkıya biz hazırız. Bugün Özbekistan’a resmi ziyarette bulunmak üzere Taşkent’e hareket ediyorum ancak Dışişleri Bakanı’nı İhtiyaç duymanız halinde sizlere gereken desteği vermesi maksadıyla İstanbul’da bırakıyorum.

Kimsenin meşru kaygılarını giderecek uluslararası toplumun muhteber kabul edeceği bir çözüme ulaşılması mümkün Barış’ın yeniden tesisi için insiyatif almaktan kaçırmayacağınıza inanıyorum.

Malumunuz görüşmelerde arabuluculuk rolümüz bulunmuyor, ancak sizden talep ettiğiniz müddetçe ihtiyaç duyduğunuz sürece kolaylaştırıcı imkanları sağlamaya devam edeceğiz.

Görüşmelerde zor ve çetrefil konuları ele aldığınızın elbette farkındayız. Bununla birlikte masadaki önerilerin ve varılacak uzlaşmanın ileride sağlanacak nihai barışın temelini oluşturacağı da sorumluluk duygusu özveri ve yapıcı bir anlayışla kalıcı hakkaniyete dayalı sürdürülebilir bir çözüme ulaşabileceğine eminim.Sizin de müzakerelerde sağlayacağınız ilerleme bir sonraki aşama olan giderler düzeyindeki teması da mümkün hale getirecektir.

Böyle bir görüşmeye de ev sahipliği yapmaya sizlerin burada bir araya gelmesi bile dünyada ve ülkeleriniz de başlı başına bir umut sebebidir.

Barışa giden yoldaki gayretlerimizin hayırlı neticelere dönüşmesini temelli ediyorum. Her biri değerli birer dostum olan devlet başkanlarınıza en kalbi selamlarını iletmenizi sizlerden istirham ediyor yürüteceğini müzakerelerde hepinize başarılar diliyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir