Petrol fiyatlarındaki sert düşüş

Yükseliş eğiliminde olan borsalara petrol fiyatlarındaki sert düşüş ek destek vermiş gözüküyor. Çin’de yeni kovid kısıtlamaları ve Türkiye’de devam eden Rusya – Ukrayna müzakereleri petrol fiyatlarını baskılarken, dün %1,3 oranında prim yapan Nasdaq öncülüğünde ABD borsaları artı bölgede günü tamamladı. ABD’deki kapanışın ardından, Çin borsasındaki zayıf görüntüye karşın MSCI Asya Pasifik endeksi %0,5 civarında primli. Avrupa vadelileri de yine yükselişte. Küresel piyasalardaki görüntüye bağlı olarak BIST100 endeksi de güne alıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Kar satışlarının sınırlı kaldığı BIST100’de, endeks ağırlığı yüksek hisseler arasındaki rotasyon sürebilir ve endeks bant hareketi yapmaya devam edebilir.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

BoE Başkanı Bailey, Banka’nın gelecekteki faiz artışlarına ilişkin sözlü yönlendirmesini artan ekonomik belirsizlikler nedeniyle yumuşattığını belirtti. BoE, aralık ayından bu yana son 3 toplantıda faiz artışına giderek politika faizini %0,1’den %0,75’e yükseltmişti. Banka, mart ayındaki toplantısında gelecek toplantılarda da faiz artışı olabileceğine işaret etmiş ancak sözlü yönlendirmesini yumuşatarak faiz artışının ihtimal dahilinde olduğunu belirtmişti. Bailey, Rusya ve Ukrayna krizinin ardından enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle mevcut durumda %6 civarında seyreden enflasyonun daha fazla yükselebileceğini söyledi. Bailey, bu koşullarda Banka’nın sıkılaştırmaya gitmesinin uygun olacağını ve üyelerin yönlendirmesinin ise mevcut belirsizlikleri yansıtması gerektiğini ifade etti.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 17’de mart ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi takip edilecek. Daha önce açıklanan mart ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi artan jeopolitik risklerin enflasyonist beklentileri artırmasıyla 62,8’den 59,4’e gerilemişti. Benzer şekilde, mart ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksinin de 110,5’ten 107’ye gerilemesi bekleniyor.

Ayrıca ABD’de TSİ 17’de şubat ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı verisi açıklanacak. Şubat ayında ADP özel sektör ve tarım dışı istihdamı beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı ise %4’ten %3,8’e gerilemiş ve istihdam piyasasının güçlü seyrettiğine işaret etmişti. Şubat ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısının ise 11,26 milyon adetten 11 milyona hafif gerilemekle birlikte yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürerek emek talebinin güçlü seyrini sürdürdüğüne işaret etmesi bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 17.45’te Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın konuşması takip edilecek.

Ayrıca Almanya’da TSİ 09’da nisan ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi açıklanacak. Tüketici güveninin özellikle Rusya ve Ukrayna krizinin, enflasyon ve tüketici talebi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle -8,1’den -12’ye gerilemesi bekleniyor.

Yurt içinde ise, TSİ 10’da şubat ayına ilişkin hizmet ÜFE verisi takip edilecek. Ocak ayında hizmet ÜFE aylık %13,09, yıllık ise %71,63 artış kaydetmişti.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 25 Mart haftasında toplam ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. Toplam rezervin 0,5 milyar USD azalarak 108,2 milyar USD’ye, net uluslararası rezervin 1,1 milyar USD azalarak 16,1 milyar USD seviyesine gerilediğini öngörmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Girişim Elektrik Sanayi (GESAN, Nötr): Şirketin %70 bağlı ortaklığı olan Europower Enerji A.Ş., Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ”2222001 – 5000 KVA Transformatör Temini İşi’ ihalesini kazanmış ve Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından sözleşme daveti almıştır. Kurum ile sözleşmenin 10 gün içerisinde imzalanacağı, sözleşme toplam bedelinin 118bin USD olduğu açıklanmıştır. (Güncel USD/TL kuru ile ihale bedeli 1,7mn TL’dir.)

Sasa Polyester (SASA, Nötr): Şirketin Yönetim Kurulu toplantısında; Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmî Gazete’de duyurulan “Adana’da yer alan 116 adet parselin/hissenin toplam 4.058.685,13 m2 (bir bütün hâlinde) satışı” ihalesine Sasa Polyester olarak katılım sağlanmasına karar verilmiştir.

TAV Havalimanları (TAVHL, Nötr): Antalya Havalimanı’na kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapılması ve havalimanının 2027 yılından itibaren 25 yıl süreyle işletilmesi faaliyetlerini yürütmek üzere Fraport TAV Antalya Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. tarafından toplam kira tutarının %25’ine denk gelen, 1.812,5mn EUR tutarında kira peşinatı ödemesi yapılmıştır ve ihale konusu yatırımlara başlanılmıştır. Söz konusu tutarın 1.225mn EUR’su banka kredisi ile finanse edilmiş kalan tutarı Fraport TAV Antalya Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş’nin özkaynaklarından karşılanmıştır. TAV Havalimanları tarafından kira peşinatının finansmanı için kullanılan kredi kapsamında borç veren bankalara bu kredinin %50’sine denk gelen 612,5mn EUR tutarında bir kefalet verilmiştir. Böylece TAV Havalimanları tarafından verilen toplam teminat rehin ve ipotek tutarı son kamuya açıklanan bilanço aktif toplamının %32,0’ına ulaşmıştır.

16 Şubat 2022 Tarihli TAV Havalimanları Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

 

KDV: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bebek bezi, deterjan, tuvalet kağıdı gibi bazı temel ihtiyaç maddelerinde KDV’nin %18’den %8’e düşürüldüğünü duyurdu. Ayrıca, konut satışında 150 metrekareyi aşmayan konutlarda KDV’nin %8 uygulanacağını duyruldu. 150 metrekareyi aşan konutlar için ise ilk 150 metrekaresi için %8, aşan kısmı için ise %18 uygulanacak. Ek olarak tıbbi cihazlarda KDV %18’den %8’e indirildi. Diğer taraftan, oto galericilerin alım satım karı ile yat, tekne gezinti gemileri satışında %1 olan KDV %18’e yükseltildi. Kaynak: Bloomberg

Sigorta: Sigorta şirketlerinin toplam prim üretimi bu yılın Ocak-Şubat döneminde %63,4 artışla 27,4 milyar lira oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

 

Özak GYO (OZKGY): Emlak Konut GYO ile “İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” sözleşmesi kapsamında geliştirilen “Büyükyalı” projesinde yer alan 74,7binm2 alana sahip 368 adet bağımsız bölüm, KDV Hariç 2.566mn TL (KDV Dahil 2.908mn TL) bedel ile %25’i peşin bakiye 10 eşit taksit olarak pilot ortağı olduğu “Özak Yenigün Ziylan Adi Ortaklığı” tarafından satın alınmıştır. Bu satın alma kapsamında Emlak Konut GYO’ya ödenecek toplam KDV Hariç 949,5mn TL  (KDV Dahil 1.076mn TL)’lik ödemeler, Adi Ortaklık sözleşmesi gereği, Şirket tarafından ilave sermaye olarak karşılanacak olup, bu gayrimenkullerin gelecekte oluşacak satış bedelleri üzerinden Şirkete ilave %37 gelir elde edilecektir.

Rainbow Polikarbonat (RNPOL): Şirket’in Kayseri’de bulunan fabrika binası çatısı üzerine 1056,755 kWp gücünde Güneş Enerji Santrali yapımı için yüklenici firma ile tesis yapım sözleşmesi imzalanmıştır. Güneş Enerji  Santrali Tesisi’nin  2022 yılı Ağustos ayı içerisinde üretime geçmesi ve işletmenin aylık elektrik ihtiyacının yaklaşık % 25’lik kısmını karşılaması planlanmaktadır.
   
FAİZ PİYASALARI

 

Pazartesi günü günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14 seviyesinde gerçekleşti. TCMB dün 34 milyar TL’lik (%14’ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise haftalık repo ihaleleri kaynaklı 299 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %2,47 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %2,41-%2,56 bandında hareketin ardından %2,47 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta 85 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 120 baz puana varan düşüşler görüldü. 
 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ


 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı