Sağlık

Sahte bal nasıl anlaşılır?

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek cinsten olan ballar, pek çok çeşidiyle evlerde yerini alır. Gerek kahvaltılarda gerekse çeşitli pastaların içerisinde kullanılarak tüketilmeye uygun olan bal, organik koşullar altında üretildiğinde çok daha faydalıdır.

Bal çeşitleri her geçen gün artmasıyla beraber organik bal ve orijinal balların yanı sıra sahte ballarda piyasaya giriyor. Nasıl ki orijinal ballar insan sağlığı açısından oldukça faydalıysa sahte ballar da bir o kadar zararlıdır. Bu sebeple sahte balın nasıl anlaşılacağı konusunda çeşitli bilgiler edinmek gerekir.

Balın sahte olduğunu anlama yöntemleri

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan orijinal bal, kahvaltı sofraları kadar daha pek çok besinde kullanılabilir. Balların faydasını görmek için orijinal olduğundan emin olmak gerekir. Bir balın orijinal olup olmadığını evde uygulayacağınız birkaç yöntemle anlayabilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Öncelikle balı almadan önce mutlaka ambalajın üzerin “bal kodeksine uygundur” yazısının bulunuyor olması gerekir. Ambalajın üzerinde yer alan içindekiler kısmında glikoz, glikoz şurubu, fruktoz şurubu, şeker gibi maddeler yer alıyorsa bu balın katkılı olduğunu gösterir. Seçim yaparken bu maddelerin olmadığına dikkat etmeniz önerilir.
  • Halk arasında, şekerlenen balın sahte olduğu şeklinde bir yanılgı vardır. Ancak gerçek balın kristallenmesi ve donması normaldir. Hatta orijinal olduğundan emin olunan bir balın, bozdolabında 30 gün boyunca bekletilmesinin ardından tereyağı kıvamını aldığı bilinir.
  • Organik olmayan balın rengi, gerçek olan bala göre daha açık olur. Renk tonu açık halde olan balları tüketmemekte fayda vardır. Ancak piyasada hem koyu hem de sahte renkte olan ballarda bulunur. Bu sebeple dikkatli olunması gerekir.
  • Gerçek ballarda herhangi bir koku olmaz. Baldan güzel de olsa bir koku alıyorsanız bu içerisinde çeşitli katkı maddelerinin olduğunu gösterir.
  • Gerçek yani içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmayan bal, kaşık ile alındığında kesilmeden bir süre uzar.
  • Ilık bir suyun içerisine gerçek bal koyduğunuzda kısa süre içerisinde çözülmez. Ancak sahte olan bal kısa sürede su içerisinde dağılır.

Yukarıda yer alan yöntemler sahte ve gerçek bal ayrımını yapmak konusunda yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir