Sponsorlu Bağlantılar

Organik Zeytinyağı Nasıl Olur?

Organik Zeytinyağı Nasıl Olur?

İnsanlar günümüze kadar zeytinyağını hem yemeklere lezzet katmak hem de hastalıklarına şifa olması için kullanmışlardır. Organik zeytinyağı özel yöntemler kullanılarak elde edilen değerli bir yağdır. Zeytinyağının organik olması için yetiştirilmesinden hasadına sıkımından ambalajlanmasına kadar hiçbir katkı maddesi veya zirai ilacın kullanılmaması gerekir.

Doğal ortamlarında zirai ilaç ve hormon verilmeden yetiştirilen zeytinlerin tam zamanında hasat edilerek sıkılması organik zeytinyağı elde etmek için önemlidir. Zeytinyağının kalitesini belirleyen diğer bir husus da zeytinin hasat edildiği gün sıkılarak yağının çıkartılmasına bağlıdır.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Bilinen en kaliteli zeytinyağı naturel sızma zeytinyağıdır. Naturel sızma zeytinyağı koyu yeşile yakın renge sahiptir. Zeytinyağının kalitesini gösteren diğer bir unsur ise kokusu ve damakta bıraktığı acımsı tadıdır. Natürel sızma zeytinyağı soğuk sıkım denilen yöntemler uygulanarak elde edilmektedir. Daha fazla yağ elde etmek için ısıtma yapılan zeytinyağlarının da kalitesi düşmektedir. Organik zeytinyağı (Naturel sızma zeytinyağı) hasat yapıldığı günde soğuk sıkılarak elde edilmektedir. Zeytinyağı güneş görmediği sürece bozulmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir